Zákaznícka podpora:info@biomoda.sk

Kvalitný spánok? Vieme, ako na to!

Táto doba nám dáva poriadne zabrať, však? Nielen po fyzickej, ale hlavne psychickej stránke. To všetko sa odzrkadľuje aj na kvalitnom spánku, ktorý je pre regeneráciu tela a mysle nevyhnutný. Ak aj vás trápia bezsenné noci, poradíme vám zopár tipov, ako sa vyspať doružova.

DO POSTELE NALAČNO

Dobré jedlo = dobrý spánok. Jednoduchá rovnica, ktorá zahŕňa vhodný výber jedla, nápojov a hlavne správne načasovanie, kedy si ísť potom ľahnúť. Počas spánku by už totiž žalúdok nemal pracovať. Optimálny čas, za ktorý strávime jedlo sú približne 2 až 3 hodiny.

KOFEÍN A ALKOHOL

Ráno bez kávy si veľa z nás nedokáže ani predstaviť. Je to práve kvôli kofeínu, ktorý je pre mnohých doslova životabudičom. A to je prirodzene dôvod, prečo ju naopak nepiť pred spánkom. Je však dôležité uvedomiť si, že kofeín obsahujú aj rôzne limonády, čaje a plody rastlín ako kakaovník, ktoré nepijeme len my, ale aj deti! Preto je dôležité zvážiť ich pitie hlavne k večeri.

Určite sa vám už stalo, že po príjemnom pokeci pri vínku ste oveľa rýchlejšie zaspali. Alkohol síce spánok navodí, no na jeho priebeh už vôbec nevplýva pozitívne. Skôr naopak, spíte nepokojne a častejšie sa budíte na pocit smädu a nutkanie močiť.

kava-spanok

MIESTNOSŤ

Nemenej dôležitým faktorom pre kvalitný spánok je miesto. V ideálnom prípade by to mala byť samostatná spálňa, ktorá je určená vyslovene na tento účel. Čiže nesledujete tam TV, nepracujete na PC, neučíte sa tam. Jednoducho, nerušia vás žiadne predchádzajúce činnosti a myšlienky s tým spojené, ani elektronické zariadenia a z nich vyžarujúce modré svetlo.

Pred samotným spaním by ste ďalej mali miestnosť dôkladne vyvetrať a nastaviť ideálnu teplotu 18 stupňov Celzia. Počas spánku sa telo prirodzene ochladí a regeneruje. Preto mu vyhovuje nižšia okolitá teplota. Krátko pred zobudením sa telo opäť začne zahrievať, čo je signál pre mozog, aby sme sa prebudili. V prekúrených izbách sa preto ťažšie zaspáva a človek sa častejšie budí. To isté však platí aj pre príliš chladné prostredie. Pri snahe tela zahriať sa dochádza k podobnému efektu, a to budeniu sa.

MELATONÍN

Na kvalitnom spánku je aj trocha vedy a chémie. S príchodom večera a čoraz menším prísunom svetla, začne náš mozog produkovať hormón zvaný melatonín, ktorý je zodpovedný za to, že sa nám začne chcieť spať. Jeho syntéza prebieha v tme a práve z tohto dôvodu je najvhodnejšie spať v zatemnenej miestnosti.

spanok-dieta

BIELIZEŇ

Vedeli ste, že počas spánku telo vylučuje najviac potu? Práve vtedy zároveň do tela cez pokožku najľahšie prenikajú škodlivé látky. Preto je na mieste výber vhodnej posteľnej bielizne a pyžama. Prírodné materiály, ktoré nepodliehajú farbeniu a ďalším chemickým úpravám sú ideálnou voľbou. Vyberte si spomedzi luxusnej bielizne značky Casa Organica z biobavlny s certifikátom GOTS, ktorú nájdete na našom e-shope! Okrem toho u nás objavíte aj pohodlné prírodné pyžamá pre deti, dámy aj pánov.

Tak, dobrú noc a sladké sny!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz