Ako v BIObavlnke

Ak by ste dostali otázku, či v obliekaní preferujete ako materiál bavlnu alebo syntetiku, čo by ste odpovedali? Veľa ľudí by určite uprednostnilo bavlnu, a to kvôli domnienke o nezávadnom prírodnom materiáli, pod ktorým pokožka predsa dýcha. Veď napokon, všade je tak propagovaná. Je to však naozaj tak? O tom, že existuje bavlna a biobavlna, čo je certifikát GOTS a veľa iných zaujímavostí sa dočítate v tomto blogu.

Svet módy sa čoraz viac začal uberať smerom recyklovania oblečenia a upozorňuje aj na uvedomelé nakupovanie. Populárne sú tiež second handy a swapy, no väčšina ľudí dáva aj tak prednosť novým kúskom. Keďže práve dopyt po oblečení je stále vysoký, vytvára sa priestor pre tzv. „rýchlu módu“. Jej najväčším lákadlom je samozrejme cena, ktorá ide na úkor kvality. Materiál, ktorý pri výrobe oblečenia stále dominuje je bavlna. Aj napriek tomu, že ide o prírodné vlákno, celý proces od pestovania cez zber až po finálne úpravy bavlníka dve tváre.

VESIAKY-BAVLNA

Na jednej strane je konvenčné pestovanie, kde rastie bavlník ako monokultúra - teda pestovanie jedného druhu rastliny na tej istej pôde aj niekoľko rokov. A tu začínajú problémy. Pôda pri tomto „stereotype“ prichádza o živiny, a tak sa jej musia dodávať umelými hnojivami. Ďalej sa množia tí istí škodcovia a choroby, proti ktorým sa bavlník musí postrekovať agresívnymi pesticídmi. Zber prebieha pomocou strojov, ktoré pôdu udupávajú a dusia. Pri následnom spracovaní sa naviac bavlník opäť postrekuje tzv. defoliantami, ktoré ho zbavia listov. Na záver ešte bavlna podlieha bieleniu či farbeniu a iným úpravám za pomoci chlóru či ťažkých kovov, ktoré napríklad znižujú absorbciu potu, žmolkovanie, krčivosť a podobne. Celý proces tak devastačne pôsobí nielen na životné prostredie, ale aj na zdravie ľudí, ktorí pri výrobe prichádzajú do styku s použitými chemikáliami.

Protikladom je pestovanie biobavlny na poliach, kde bavlník rastie popri iných rastlinách. Tým si pôda zachováva všetky potrebné látky, prírodným hnojivom je kompost a škodcovia majú prirodzených nepriateľov. Zber prebieha ručne a pri spracovaní sa používajú iba oleje na prírodnej báze. Do popredia sa takisto dostáva prirodzene rastúca farebná bavlna, o ktorej sa dozviete viac v ďalšom blogu. To sú benefity nielen voči prírode, ale hlavne voči nositeľom bavlny. Určite ste sa už stretli s oblečením, ktoré páchlo chemikáliami, zanechávalo na pokožke farbu či spôsobilo podráždenie. Pri biobavlne si tak môžete byť istí, že si obliekate skutočne prírodné vlákno, pod ktorým pokožka dýcha.

BAVLNA-PLANTAZ

Spoľahlivým spôsobom, ako rozoznať bavlnu sú certifikáty. Najprísnejším z nich je GOTS (Global Organic Textile Standard), ktorý zaručuje „čistotu“ celého procesu od výroby až po výsledný kúsok. Okrem toho, že je aj zárukou ochrany životného prostredia a zdravia ľudí pri výrobe, dohliada aj na bezpečnosť, férovosť a dôstojné pracovné podmienky.

biobavlna-titulka2

Zájdite na náš e-shop a vyskúšajte biobavlnu na vlastnej koži! Nájdete u nás oblečenie pre deti či dospelých, od spodného prádla až po štýlovú ležérnu módu. Využite teraz aj týždeň biobavlny, počas ktorého si od 9.10. do 16.10.2020 nakúpite všetko nezľavnené oblečenie z biobavlny so zľavou 10%! Stačí iba v nákupnom košíku zadať zľavový kupón BIOBAVLNA.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz